Jak poprawić słuch u seniora?

Czy znasz tę historię?

Jak co tydzień robisz zakupy, by zanieść je babci. Wchodzisz do bloku i już z półpiętra słychać dźwięk telewizora. Stajesz pod drzwiami i wiesz, że nie ma sensu dzwonić i pukać, bo i tak cię nie usłyszy. Dobrze, że masz własne klucze. Otwierasz drzwi i niemal uderza cię podmuch dźwięków dochodzących z mieszkania. Jak można tak głośno oglądać telewizję? Sąsiedzi mają dość, zgłaszali już i spółdzielni, i na policję, że nie da się tak żyć.


Babcia nawet nie zauważyła, że ktoś wszedł do mieszkania i jak urzeczona wpatruje się w ekran. Idziesz do kuchni, odkładasz zakupy i wracasz przywitać się z babcią. Pierwsze, co robisz, to ściszasz telewizor. Mówisz głośno, ale widać, że babcia cię nie rozumie. Zaczynasz krzyczeć i wreszcie jakieś słowa do niej docierają. Pytasz o coś i babcia kiwa głową. Pytasz, co powiedziałeś i nie potrafi powtórzyć. Wzdychasz głęboko. Babcia znów udaje, że słyszy. Widać, że próbuje czytać z ruchu warg i musi cię widzieć, aby domyślić się, co mówisz. Okres pandemii był szczególnie trudny, wszyscy zakrywali usta maskami i nie mogła nic zrozumieć. Nawet nie można do niej zadzwonić, by sprawdzić czy u niej wszystko w porządku, bo nie słyszy telefonu ani dźwięku ze słuchawki.


Próbowaliście już chyba wszystkiego. Zaprowadziliście babcię do laryngologa, ale ten nie przejął się za bardzo i stwierdził, że to starość i może warto kupić aparat słuchowy. Babcia, jak o nim usłyszała, zbuntowała się i powiedziała, że absolutnie żadnego aparatu nie będzie nosić. Próbowaliście z rodzicami ją namówić, nawet jakiś jej w ciemno kupiliście. Nie był dopasowany i obecnie zbiera kurz gdzieś na półce.
Potem ktoś wam podpowiedział spray do czyszczenia uszu. Trzeba go regularnie stosować, a babcia zapomina lub nie widzi potrzeby, “Przecież i tak jest głucha” albo „To nic nie da”.
W końcu trafiliście do laryngologa, który zajrzał do uszu, stwierdził, że są tam bardzo twarde korki z woskowiny i próba ich usunięcia może uszkodzić błonę bębenkową. Doradził, aby regularnie wpuszczać krople zmiękczające woskowinę lub spray do czyszczenia uszu, aby zmiękczyć korek i wtedy spróbuje go usunąć.


Zastosowaliście się do zaleceń, regularnie wpuszczaliście babci krople, korki zmiękły na tyle, że laryngologowi udało się je usunąć. Wyglądały jak kawałki drewna, tak były zbite i twarde.
Efekt? Zdumiewający. Babcia zaczęła słyszeć, nie trzeba było już do niej krzyczeć, a telewizor można było ściszyć o połowę. Babcia, rodzina i sąsiedzi zadowoleni.
Minęło kilka miesięcy i znowu babcia zaczęła gorzej słyszeć. Korki zaczęły się odbudowywać. Tym razem wystarczyło wrócić do regularnego stosowania sprayu do czyszczenia uszu i udało się samodzielnie usunąć woskowinę.

Początek tej historii brzmi znajomo? Problemy ze słuchem u seniora mogą się nasilać z wiekiem i często uzasadnione jest stosowanie aparatów słuchowych. Jednak pierwszym krokiem powinno być zadbanie, aby uszy były czyste, dopiero wtedy można stwierdzić co jest przyczyną pogorszonego słuchu. Nawet przy aparacie słuchowym trzeba zadbać o higienę uszu, aby mógł prawidłowo spełniać swoją rolę.

Co zrobić, aby poprawić słuch u seniora?

  1. Zabrać seniora do laryngologa, aby ten zajrzał do uszu i stwierdził czy są korki z woskowiny.
  2. Jeśli nie można korków od razu usunąć, przed zabiegiem trzeba je zmiękczyć poprzez regularne wpuszczanie odpowiednich kropli lub stosowanie preparatu do czyszczenia uszu.
  3. Po usunięciu korków przez laryngologa, po paru dniach ocenić czy słuch się poprawił. (Od razu po zabiegu uszy mogą być jeszcze podrażnione, lepiej odczekać z oceną słuchu parę dni).
  4. Jeśli nie ma poprawy, można wykonać badania słuchu i poszukać innych rozwiązań, np. dobrać u specjalisty aparat słuchowy.
  5. W razie pogorszenia słuchu stosować preparaty do czyszczenia uszu. Nie należy też ich stosować bez potrzeby, aby nie pozbawić kanału słuchowego naturalnych substancji ochronnych.

Czym są preparaty do czyszczenia uszu?

Preparaty do czyszczenia uszu mogą mieć postać kropli lub sprayu. W składzie zawierają najczęściej oleje roślinne, parafinę ciekłą, glicerynę, wodę morską, olejek miętowy, substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Reklama

Czego nie robić podczas higieny uszu?

Nie należy stosować patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu w środku, ponieważ mogą wpychać i ugniatać woskowinę, prowadząc do powstania czopów z woskowiny. Wsunięte zbyt głęboko mogą uszkodzić błonę bębenkową. Patyczkami kosmetycznymi można co najwyżej czyścić małżowinę uszną.

© DbamoSeniora.pl

Zabrania się kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) bez zgody właściciela i administratora strony.

Możesz również polubić