Karty Seniora 2024

Emeryci i renciści mogą korzystać ze zniżek, najczęściej po okazaniu odpowiedniej legitymacji. Dodatkową ciekawą pulę zniżek seniorzy mogą uzyskać również wnioskując o kartę seniora.

Czym jest Karta Seniora?

Karta Seniora, potwierdza, że jej posiadaczowi przysługują zniżki w firmach, które zostały partnerami. Wydawana jest najczęściej w postaci plastikowej karty, choć coraz częściej można spotkać też aplikacje na telefon, w których zapisuje się numer swojej karty i można wyszukiwać oraz przeglądać przysługujące zniżki.

Co daje Karta Seniora?

Dzięki Karcie Seniora jej posiadacz może skorzystać ze zniżek np. w restauracjach, sklepach, instytucjach kultury i rekreacji, placówkach medycznych, punktach usługowych, komunikacji miejskiej.

Jakie są rodzaje Kart Seniora?

W Polsce funkcjonują różne karty seniora. Podzieliłam je na 2 kategorie:

  • Ogólnopolska Karta Seniora – wydawana jest przez Stowarzyszenie MANKO, będące organizacją pozarządową. Choć nazwa sugeruje je ogólnopolski zasięg, tylko wybrane gminy wspierają jej wydawanie. >>Tutaj<< zamieściłam szczegółowy opis tej karty.
  • Lokalne karty seniora – istnieją karty wojewódzkie, miejskie i gminne. Zarządzane są przez samorządy, dlatego też różnią się zasadami przystąpienia, oferowanymi zniżkami, okresem na jaki jest wydawana karta. Przeznaczone są przeważnie tylko dla osób mieszkających na danym terenie. W niektórych miastach i gminach mogą istnieć Karty Seniora, w innych Karty Mieszkańca z pakietem Senior, a w niektórych są tylko Karty Mieszkańca. >>Tutaj<< zamieściłam listę lokalnych Kart Seniora.

Czy Karta Seniora jest płatna?

  • Ogólnopolska Karta Seniora jest bezpłatna w gminach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom. W pozostałych przypadkach jest płatna (w 2022 było to 35zł za rok lub 50 zł za dwa lata).
  • Lokalne Karty Seniora (wojewódzkie, miejskie, gminne) są najczęściej bezpłatne lub dostępne za symboliczną opłatą.

Gdzie można wyrobić Kartę Seniora?

  • W przypadku Ogólnopolskiej Karty Seniora można wyrobić ją u wydawcy karty lub w gminach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom. Szczegóły znajdziesz >>TUTAJ<<.
  • Lokalne Karty Seniora najczęściej wydają urzędy miast, powiatów, gmin. Najlepiej znaleźć stronę internetową poświęconą danej karcie i wyszukać listę punktów, w których można wyrobić kartę. Możesz zacząć od sprawdzenia >>LISTY LOKALNYCH KART SENIORA<<.
© DbamoSeniora.pl

Zabrania się kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) bez zgody właściciela i administratora strony.

Możesz również polubić