Pomysły na prezent dla seniora

Wybierz kategorię prezentów:

Strona zawiera linki afiliacyjne i reklamy z przykładowymi prezentami.


Ułatwienia


Czytanie

Miłośnicy książek, którzy coraz gorzej widzą, ucieszą się z folii powiększającej lub lupy. Przydać się może też podstawka na książkę, np. do czytania w łóżku lub do położenia na niej książki kucharskiej w kuchni.

Reklama

Higiena

Samodzielne zadbanie o higienę w podeszłym wieku stanowi duże wyzwanie. Gdy trudno samodzielnie umyć stopy, można wypróbować np. specjalne maty łazienkowe lub klapki ze szczotkami.

Do obcinania paznokci u stóp można kupić długie nożyczki lub cążki. Do ścierania zrogowaciałego naskórka z pięt przyda się pilnik do stóp.

Specjalnej szczoteczki do rąk i pilnika do paznokci nie trzeba trzymać dzięki przyssawkom. Wystarczy przyczepić je do blatu lub kafelków i można samodzielnie zadbać nawet o schorowane dłonie. Dodatkowo w pielęgnacji paznokci pomogą cążki z lupą.

Gdy senior jest osobą leżącą, mycie głowy jest szczególnie utrudnione. Można skorzystać z czepków do mycia włosów bez wody (zawierają środek myjący). Innym rozwiązaniem jest dmuchany basen do mycia głowy z przenośnym prysznicem (tu jednak przyda się czyjaś pomoc).

Jeśli senior ma ograniczenia ruchowe i ciężko mu uczesać włosy, pomocne mogą być grzebień i szczotka na długich rączkach.

Inne pomocne produkty to mata antypoślizgowa do wanny, wyciskarka do past i kremów, przenośny bidet ręczny do podmywania.

Reklama

Ubieranie się

Gdy trudno się schylić, ciężko założyć lub zdjąć skarpetki lub buty. Gdy ręce są spuchnięte lub palce powykręcane reumatyzmem zwykłe zapięcie guzików stanowi problem. Przydatne wtedy są długie łyżki do butów, pomoce do zakładania skarpet i butów, haczyki do zapinania guzików.

Reklama

TV

Policzyłam, że pilot mojej babci do telewizora ma 47 przycisków. A ma jeszcze pilot do dekodera. Na co dzień korzysta się jednak z przycisków włączenia, głośności i zmiany kanałów (od 3 do ok. 15 przycisków). Starsze osoby mają problemy z obsługą pilotów do telewizora. Pewnie widziałeś śmieszne obrazki w Internecie pokazujące zdjęcie pilota używanego przez babcię czy dziadka z zaklejonymi wszystkimi zbędnymi przyciskami. Mimo tych zabiegów zdarza się, że senior naciśnie jakiś przycisk przez taśmę i nie będzie potrafił sobie poradzić, aby wrócić do oglądania telewizji.

Lepszym rozwiązaniem może być pilot, który ma tylko niezbędne przyciski. Po połączeniu go z telewizorem powinien działać tak jak oryginalny.

Reklama

Chwytaki

Coś upadło, a senior nie może się schylić? Potrzebne przyprawy są wysoko w szafce w kuchni i nie można ich dosięgnąć? Trzeba założyć kurtkę, ale trudno narzucić ją na plecy? Chwytaki na długich drążkach mogą rozwiązać te problemy.

Reklama

Kuchnia

Z wiekiem lub w wyniku chorób słabną ręce, ciężko jest otworzyć słoik, złapać nóż, aby coś pokroić, utrzymać patelnię na palniku. Pomoce kuchenne dla seniora pozwolą mu na samodzielne przygotowywanie posiłków pomimo ograniczeń ruchowych.

Reklama

Bransoletka alarmowa

Bransoletka alarmowa jest rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo seniora. Może mieć detektor upadku, umożliwiać wysłanie sygnału SOS w razie gorszego samopoczucia, mierzyć puls i tętno, posiadać lokalizator GPS.

Reklama

Wózek na zakupy

Dobrej jakości wózek na zakupy jest znacznym ułatwieniem podczas zakupów. Nie trzeba wtedy nosić ciężkich toreb. Aż pojawią się schody. I co wtedy? Wnosić cały wózek z zakupami po schodach? Może być za ciężko. Na szczęście są wózki z potrójnymi kołami, niektórzy nazywają je schodołazami. Łatwiej je wciągnąć po schodach niż tradycyjne wózki o pojedynczych kołach.

Reklama

Do leków

Kasetki do leków umożliwiają ich rozłożenie w podziale na dni tygodnia i pory dnia. Senior może raz w tygodniu przygotować sobie leki i nie martwić się czy przypadkiem nie zapomniał wziąć tabletek, a może wziął ich już za dużo.

Oprócz plastikowych pudełek dostępne są też puzderka na leki. Wyglądają jak damska puderniczka, są ładnie malowane i można je nosić ze sobą w torebce.

Reklama