Japoński sekret długowieczności: 3 minuty lekkich ćwiczeń Radio Taiso

Radio Taiso, inaczej Radio Kalistenika, to zestaw 13 prostych ćwiczeń, które wykonuje większość Japończyków – od dzieci aż do seniorów powyżej 100 lat. Transmitowane są od 1928 roku w radiu (stąd “Radio” w nazwie), później powstały również programy telewizyjne. O 6:30 rozbrzmiewa charakterystyczna muzyka fortepianu (przypominająca trochę lekcje rytmiki dla dzieci) nadająca rytm ćwiczeniom.
“W szkołach kalisteniką na rozgrzewkę rozpoczynane są każde zajęcia wuefu. W wielu firmach i fabrykach pracownicy gimnastykują się przed rozpoczęciem dnia pracy oraz podczas przerwy w południe. Do udziału w tych ćwiczeniach zachęca się też dzieci podczas sesji organizowanych na przykład przez sąsiadów mieszkających w tym samym budynku. Podczas letnich wakacji, kiedy dzieciom nie chce się wstać wcześnie rano, dostają karteczki, na których za każdym razem po zajęciach dostają stempelek, a kiedy nie opuszczą ani jednego dnia – nagrodę.”
Junko Takahashi, “Japoński przepis na stuletnie życie”, 2023
Buichi Otani (1887-1966) był jednym z pomysłodawców Radio Taiso i nauczycielem wychowania fizycznego. Ułożył plan ćwiczeń, który miał pomóc zachować zdrowie i sprawność przez całe życie. Premiera ćwiczeń w radiu miała miejsce w 1928 roku. I tak od prawie 100 lat Japończycy konsekwentnie, codziennie wykonują te proste ruchy. Nawet stulatkowie, którzy chwalą sobie, że lepiej się dzięki nim czują.
Tylko 3 minuty dziennie
A jak masz ochotę częściej, to nawet jeszcze lepiej. Pokaż te ćwiczenia seniorowi, którym się opiekujesz. Możecie wykonywać te ćwiczenia wspólnie, nawet na siedząco, jeśli senior nie może stać.
Korzyści:
- Przeznaczony dla osób w każdym wieku.
- Delikatne ruchy wykonywane w rytm muzyki.
- W trakcie ćwiczeń uruchamiane jest ok. 200 kości i 400 mięśni.
- Potrzebne są tylko 3 minuty, aby wykonać całą sekwencję 13 ćwiczeń. Odpadają wszelkie wymówki o braku czasu – zamiast patrzeć jak czajnik gotuje wodę, zdążysz zrobić ćwiczenia. 🙂
- Nie jest potrzebny żaden sprzęt.
- Nie potrzeba wiele przestrzeni.
- Nie jest potrzebny specjalny strój, Japończycy wykonują te ćwiczenia wszędzie – w pracy, w szkołach, w centrach handlowych i parkach, ubrani w koszule z krawatami, kaski budowlane czy w kurtki. Nawet nie zdążysz się spocić.
- Ćwiczenia można wykonywać na stojąco lub siedząco.
- Poprawia krążenie krwi.
- Równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas ćwiczeń.
- Pomaga redukować stres.
- Świetny początek dnia, ćwiczenia dodają energii.
- Można wykonywać je samodzielnie lub w grupach.
Rysunki ćwiczeń do pobrania (strona zewnętrzna)
Opis ćwiczeń:
Pozycja startowa: stań wyprostowany, ręce luźno wzdłuż boków.
- Wyciągając ręce przed sobą, unieś je nad głowę. Następnie opuść je, kierując ręce na boki.
- Skrzyżuj ręce na wysokości klatki piersiowej, ugnij lekko nogi w kolanach, podnieś wyprostowane ramiona na wysokość barków i wyprostuj nogi w kolanach.
- Podnieś ręce nad głowę i opuść je luźno tak, aby zatoczyły okrąg, a na końcu skrzyżowały się na wysokości brody.
- Stań w rozkroku, unieś ramiona na wysokość barków, a następnie opuść je luźno tak, aby się skrzyżowały, a następnie podnieś je powyżej ramion.
- Wyciągnij do góry prawą rękę i zrób delikatny skłon do lewego boku. Wyprostuj się, wyciągnij lewą rękę i zrób delikatny skłon do prawego boku.
- Zrób skłon do przodu, wyprostuj się i delikatnie odchyl do tyłu, podpierając plecy rękami.
- Zrób skręty tułowia do boków, ręce luźno. Następnie zrób skręty do boków, jednocześnie unoszące ręce i opuszczając je przy powrocie do pozycji wyprostowanej.
- Dotknij palcami dłoni ramion, stań na palcach i wyciągnij ręce nad głowę. Opuść ręce i stań na całych stopach.
- Zrób skłon do prawej nogi, wyprostuj się, rozłóż ramiona na boki na wysokości barków, następnie zrób skłon do lewej nogi.
- Pochyl się i zrób krążenia górnej części ciała tak, aby ręce nakreśliły okrąg.
- Zrób kilka podskoków.
- Zrób kilka pajacyków.
- Unieś ręce, zrób głęboki wdech, opuść ręce i zrób wydech.