Kim jest senior?

Czy zauważyłeś, że gdy mówi się o dzieciach i młodzieży, wyróżnia się grupy wiekowe? Rozwój dzieci i ich kształcenie są ściśle powiązane z wiekiem. Niemowlęta, przedszkolaki, pierwszoklasiści, drugoklasiści i inni “-klasiści”, (kiedyś) gimnazjaliści, licealiści, wreszcie studenci. Jest nazwa na każdą grupę wiekową lub szkolną.

Potem człowiek staje się “dorosłym.” Czasami pojawi się dodatkowe wyróżnienie osób w średnim wieku i seniorów. Ale częściej mówi się o 30-, 40-, 50-, 60-latkach i seniorach. Wystarczy obejrzeć kilka reklam w telewizji, aby przekonać się, że termin “senior” stosuje się w języku potocznym wobec osób od 60 do ponad 100 lat. Potrzeby i kondycja 60-latków są inne niż 100-latków. Podobnie jak 5-latki mają inne potrzeby i możliwości niż studenci.

Zastanowiło mnie jak mało uwagi zwraca się na grupę osób określaną jako seniorzy. Szukałam klasyfikacji, podziału na podgrupy wiekowe, ale nie jest łatwo znaleźć sensowną i oficjalną definicję. Frank Newport z Gallup przyznaje, że osoby 65+ stanowią osobną dużą grupę wiekową, mimo jej wewnętrznego dużego zróżnicowania. (1)

Niektórzy powołują się na klasyfikację wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ale niestety nie udało mi się dotrzeć do oficjalnego dokumentu, który by potwierdzał ten podział. Niemniej jednak, ponieważ funkcjonuje w powszechnym użyciu, warto o nim wspomnieć :

  • 60–75 lat – wiek podeszły (tzw. wczesna starość),
  • 75–90 lat – wiek starczy (tzw. późna starość),
  • 90 lat i więcej – wiek sędziwy (tzw. długowieczność) (2).

Na stronie National Library of Medicine znalazłam artykuł z 2018 (3), w którym autorzy na potrzeby przeprowadzanego przez siebie badania osób 65+ odwiedzających oddziały ratunkowe w Korei, wyodrębnili następujące podgrupy wiekowe:

  • 65-74 lata – najmłodsi starzy (ang. youngest-old),
  • 75-84 lata – średniostarzy (ang. middle-old),
  • 85 lat i więcej – najstarsi starzy (ang. oldest-old).

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. OECD) również wrzuca wszystkie osoby 65+ do jednej kategorii osób starszych. (4)

Z kolei ONZ za próg starości uważa 60 lat. (5)

Podczas gdy międzynarodowe organizacje kierują się przede wszystkim wiekiem osób i rzadko stosują bardziej szczegółowe podziały na podgrupy, na stronie GreatSeniorLiving.com znalazłam inne podejścia do definiowania starości ze względu na:

  • wiek – osoby 60+ lub 65+ w zależności od kontekstu,
  • rolę społeczną – gdy dzieci już dorosły, gdy zostaje się babcią lub dziadkiem lub gdy przeszło się na emeryturę,
  • kondycję fizyczną i zdrowotną – gdy ma się siwe włosy, zmarszczki, słabą kondycję fizyczną lub umysłową. (6)

Myślę, że wielu z nas zna osoby, które co prawda pasują do poszczególnych kategorii, ale nigdy nie powiedzielibyśmy o nich, że są stare. Powiedzenie “masz tyle lat, na ile się czujesz” wydaje się tu idealnie pasować.

(1) https://news.gallup.com/opinion/polling-matters/322553/defining-seniors-age-group.aspx

(2) https://synergiczni.pl/zdrowie/kiedy-zaczyna-sie-starosc

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6301865/

(4) https://data.oecd.org/pop/elderly-population.htm

(5) https://www.un.org/development/desa/ageing/wp-content/uploads/sites/24/2017/07/UNDP_AARP_HelpAge_International_AgeingOlderpersons-and-2030-Agenda-2.pdf

(6) https://www.greatseniorliving.com/articles/senior-citizen-age

© DbamoSeniora.pl

Zabrania się kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) bez zgody właściciela i administratora strony.

Możesz również polubić