Jak wybrać telefon stacjonarny dla seniora?

Młodsi seniorzy albo korzystają już tylko z telefonów komórkowych, albo mają od lat ten sam telefon stacjonarny. Jednak z wiekiem mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, słuchem, stawami. Wtedy potrzebna może okazać się wymiana aparatu stacjonarnego.

Starsi seniorzy (tacy po 80-tce) mogą mieć problem z przestawieniem się na inny typ aparatu telefonicznego niż mieli do tej pory, np. na bezprzewodowy, który trzeba regularnie ładować. Wyświetlacze w takich telefonach z reguły są małe i mogą być też nieczytelne dla osób o słabszym wzroku.

Co powinien mieć telefon stacjonarny dla seniora?

  • Duże klawisze. Łatwiej w nie trafić, a większe napisy łatwiej odczytać.
  • Duży wyświetlacz z regulacją kontrastu.
  • Menu po polsku.
  • Klawisze szybkiego wybierania. Przypisanie najczęściej wybieranych lub najważniejszych numerów do klawiszy pozwala w szybki sposób wybrać numer, np. gdy potrzebna jest pomoc.
  • Identyfikację numeru dzwoniącego. Jeśli operator telefonii stacjonarnej udostępnia usługę identyfikacji numeru, senior może zobaczyć kto do niego dzwoni zanim podniesie słuchawkę. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo seniora i wyczulić go na potencjalnych oszustów podających się za członków rodziny, znajomych czy instytucje.
  • Świetlną sygnalizację dzwonka. Dodatkowa lampka w aparacie telefonicznym lub wyświetlacz podświetlający się, gdy ktoś dzwoni pomogą zwrócić uwagę seniora, gdy dzwoni telefon. Osoby o słabszym słuchu lub oglądające głośno telewizję mogą dzięki temu upewnić się czy na pewno ktoś do nich dzwoni, czy też dźwięki pochodzą z innego źródła.
  • Tryb głośnomówiący, Przydatny, gdy głośność dźwięku w słuchawce jest niewystarczająca, gdy senior ma problem z utrzymaniem słuchawki lub zajęte ręce.
  • Regulację głośności dźwięku w słuchawce. Umożliwia dostosowanie poziomu głośności dźwięku w słuchawce do tego, jak słyszy senior.
  • Regulację głośności dzwonka, Umożliwia dostosowanie poziomu głośności dzwonka do tego, jak słyszy senior i jak daleko stoi telefon.
  • Możliwość wyboru dźwięku dzwonka, w tym dźwięku tradycyjnego telefonu, a nie tylko melodycznego. Przekonałam się o tym, że to bardzo istotny punkt, gdy zmienialiśmy telefon mojej 90-letniej babci. Wszelkie dźwięki melodyczne trudno odróżnić od muzyki z telewizora, przez co babcia nie odbierała połączeń. Lepsze są dźwięki tradycyjnego terkoczącego telefonu, które wyraźnie odróżniają się od innych domowych dźwięków.
  • Długi czas pracy baterii.

Reklama

W poniższym filmie pokazuję telefon stacjonarny Maxcom KXT480 (link afiliacyjny), który daliśmy mojej 90-letniej babci. Nie ma problemów z jego obsługą, jest głośniejszy niż inne telefony, ma sygnalizację świetlną przychodzących połączeń. Nie trzeba go ładować (ale baterie trzeba włożyć), słuchawka jest na kablu, więc się nie zgubi.

© DbamoSeniora.pl

Zabrania się kopiowania zdjęć oraz opisów (w całości lub w części) bez zgody właściciela i administratora strony.

Możesz również polubić